Balıkesir Büyükşehir Belediyesi 20 Mayıs Dünya Arı Günü’ne yoğun ilgi

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, 20 Mayıs Dünya Arı Günü’nü “Arı Varsa Hayat Var” sloganıyla kutladı. Etkinlikler kapsamında Avlu Yaşam Merkezi’nde kortej yürüyüşü ve Kongre Merkezi’nde stantlar kuruldu. Protokol konuşmalarında arıcılığın önemi ve gıda krizine çözüm olabilecek potansiyeli vurgulandı.

Balıkesir Arıcılıkta Öncü Hedefliyor

Konuşmalarında Balıkesir’in arıcılık sektöründe öncü bir konumda olduğunu belirten yetkililer, bu alandaki yatırımların ve teşviklerin artacağını ifade ettiler. Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın, “Hedefimiz Türkiye’de bir numara olmak. Onun için çalışacağız ve destekleyeceğiz.” dedi.

Arı Yetiştiricileri Sorunlarını Dile Getirdi

Türkiye Merkez Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ziya Şahin, arıcılık sektörünün karşı karşıya olduğu sorunlara dikkat çekti. Şahin, gıda krizine çözüm olabilecek arıcılığın önemini vurgulayarak, “Arı vazgeçilmezdir diyoruz ama unutuyoruz, unutmamak gerekiyor. Gıda krizine ancak arılar umut ışığı olabilir.” dedi.

Yetkililerden Arıcılara Destek Sözü

Konuşmalarında arıcılara çeşitli desteklerin verileceği müjdesi verildi. Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı Melikşah Taşkın, “2024 yılında bakanlık politikaları tarafından arıcılara ciddi destekler vereceğiz. Özellikle genç ve kadın üreticilerimize ilave destekler vereceğiz.” dedi.

Sahte Bal Sorunu Ele Alındı

Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, sahte balla mücadeleye ilişkin de konuştu. Sarı, “Sahte ballarla ilgili yaşanan hak gaspının da takipçisi olacağız. Denetimlerin etkin ve yetkin olması için belediye başkanımızın da elinden geleni yaptığını ve yapmaya da devam edeceğini görüyorum” dedi.

Etkinliklere Yoğun İlgi

Dünya Arı Günü dolayısıyla düzenlenen etkinliklere vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Arı ürünleri standlarını gezen vatandaşlar, arıcılık hakkında bilgi edindi ve ürünler satın aldı.

Balıkesir’de düzenlenen Dünya Arı Günü etkinlikleri, arıcılığın öneminin ve gıda krizine çözüm olabilecek potansiyelinin bir kez daha vurgulanmasına imkan sağladı. Yetkililerden arıcılara verilen destek sözleri ise sektörde umut ışığı oldu.

Muzaffer Koşan Bal Tadım Uzmanlığı Yaptı

Baltabbir ( Balıkesir Tıbbi Aromatik Bitkiler Birliği ) Başkanı Muzaffer Koşan 20 Mayıs Dünya Arı Günü’nünde çeşitli bölgelerden gelen balların tadımlarını yaparak, Ballara Puan verdi. Bal tadımı sonrasında Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın ile standı gezdi. Karşılıklı bilgi alışverişinde bulundu, Başkan Ahmet Akını Vadi Kazdağları Apiterapi merkezine davet etti. Davetten büyük memnuniyet duyan Başkan Akın, en kısa sürede Vadi Kazdağlarını ziyarete geleceğini dile getirdi. Aynı Zamanda Balıkesir CHP Milletvekili Serkan Sarı ile Arıcılık ve Apiterapi üzerine karışılıkli bilgi alışverişinde bulundular.

Dereceye giren Ballar;

Çam BALI

1. Fikret Bilir – Ayvalık

2. Güleriye Akça – Kepsut dereli köyü

3. Ali Yıldız – Lapseki

Bahar Balı

1. Cihat Uygur – Kepsut Hatuşlar Köyü

2. Adem Ayyıldız – Altıeylül 

3. Recep Künt – Kapıdağ – Erdek

Balları dereceyi paylaştılar.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir