DaVinci Resolve 19 Yapay Zeka Yetenekleri ile Geldi

Blackmagic Design tarafından DaVinci Resolve 19 video düzenleme paketi duyuruldu. Peki, DaVinci Resolve 19 beraberinde neleri getiriyor?

DaVinci Resolve 19 efektler, renk, düzenleme, ses ve daha fazlası için birçok yapay zeka destekli özellik ile öne çıkıyor.

Düzenleme modülüyle başlayan yeni bir özellik, klipleri video yerine metin kullanarak düzenlemenize olanak tanıyor. Klipleri metne dönüştürmek, birden fazla hoparlörden algılanan metni gösteren bir pencere açarak bölümleri kaldırmanıza, metin içinde arama yapmanıza ve daha fazlasına olanak tanıyor. Diğer özellikler arasında yeni bir kırpma penceresi, sabit oynatma kafası (yakınlaştırmayı ve kaydırmayı azaltan), ses niteliklerinin daha hızlı ve daha fazla değiştirilmesini sağlayan bir pencere yer alıyor.

Renk aracı, özel bir cilt tonu kaydırıcısıyla birlikte altı vektöre (kırmızı, yeşil, mavi, sarı, camgöbeği ve macenta) dayalı olarak bir görüntüyü ayarlamanın bir yolu olan “Renk Dilimi”ni sunuyor. Örneğin, bu belirli renklerden herhangi birini ayarlayabilir, doygunluk ve ton düzeylerini kolayca değiştirerek, alttaki anahtarı görüp ayarlayabilirsiniz. Özel cilt kaydırıcısı, hızlı cilt tonu ayarlamaları için de oldukça kullanışlı.

Renk’in bir diğer önemli özelliği, efektler oluşturmak veya bir görüntüyü sabitlemek için izlenecek noktaları hızlı bir şekilde seçmenize olanak tanıyan yapay zeka sinir motoruyla desteklenen “IntelliTrack”. Blackmagic ayrıca, kullanıcının herhangi bir ayarlama yapmasına gerek kalmadan görüntülerden dijital gürültüyü veya film grenini hızlı bir şekilde ortadan kaldıran, Lightroom benzeri, yapay zeka destekli yeni bir gürültü azaltma sistemi de eklemiş durumda.

Film Görünümü Oluşturucu, 60’tan fazla film parametresiyle renk derecelendirme olanaklarının önünü açan yeni bir modül olarak karşımıza çıkıyor. Bir ön ayarla başlayabileceğiniz ve ardından parametreleri zevkinize göre ayarlayabileceğiniz için kullanımı da oldukça kolay. Yüz Rötuşlama ise yüzleri takip ederek editörlerin parlaklık, renkler, ayrıntılar ve daha fazlasını ayarlamasını sağlıyor.

Fusion FX editörü, 3 boyutlu nesne manipülasyonunu kolaylaştıran bazı yeni araçlar ekliyor ve ses (Fairlight) tarafında BMD, diyaloğu, arka planı veya ambiyansı ayırmak için “Diyalog Ayırma FX”i tanıttı.

DaVinci Resolve 19 şu anda herkesin denemesi için açık beta aşamasında. Tam sürümün ne zaman çıkacağı ise belirsizken Studio sürümünün maliyeti 295 dolar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir